درباره تکنوکشت

تولید کننده برتر:

مزرعه تکنوکشت بزرگترین مرکز تولید و تکثیر گیاهان دارویی در جنوب کشور می باشد و با در اختیار داشتن دانش فنی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی ، سالانه بالغ بر80 تن گیاهان دارویی با کیفیت و مواد موثره بالا تولید می نماید . تکنوکشت تولید کننده برتر گیاهانی نظیر اسطوخودوس، علف لیمو، به لیمو، استویا، نعنا فلفلی، آویشن باغی، مرزن جوش، چای ترش ، بادرنجبویه، فیسالیس و ... در بخش دانش بنیان با توجه به تخصص مدیران و کارکنان این مزرعه در زمینه تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و فارغ التحصیلی ایشان در رشته های مرتبط با گیاهان دارویی و معطر همیشه سعی نموده است با حساسیت بالا نسبت به تولید محصول با کیفیت و سالم بدون باقیمانده سم و کود اقدام نموده و محصول سالم را تحویل جامعه نماید. همچنین در حال حاضر سه نفر از مدیران این مجموعه در رشته کارشناسی ارشد فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی مشغول تحصیل می باشند.


در بخش تولید و تکثیر :

این مجموعه در سال 1389 از مساحت 4000 متر مربع کار خود را آغاز نموده است و تا سال 1398 سطح زیر کشت خود را به 20 هکتار افزایش داده است . نهالستان های این مجموعه در سال 1390 به متراژ 300 متر مربع بوده است و هم اکنون دارای 2500 متر مربع نهالستان دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی می باشد . نهال های تولید شده در این نهالستان ها دارای گواهی سلامت از سازمان حفظ نباتات می باشد . در سال 1398 بالغ بر پنج میلیون نشاء گیاهان دارویی دراین نهالستان ها تولید میشود و قسمت اعظم آنها به صورت قرارداد های پیش فروش با خرید تضمینی محصول ارائه شده است . مزیت فروش نهال در این مرکز بر این امر استوار است که تولید کننده از آغازین مرحله آماده سازی زمین راهنمایی شده و همواره در مراحل تولید همراهی میشود و در مرحله آخر، بازار فروش محصول تولیدی را ایجاد نموده و محصولات تولیدی را در بازارهای داخلی و خارجی به فروش میرساند.


در بخش آموزش :

بخش آموزش مجموعه تکنوکشت با هدف ترویج و انتقال دانش و تجربیات به متقاضیان کشت گیاهان دارویی راه اندازی گردید . تا بتوانیم با انتقال دانش و تجربیات گام موثری در جهت تولید گیاهان دارویی با کیفیت بالا و کمیت عالی در کشور برداریم . این همکاری با شرکت های مختلف در کلان شهر های ایران و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی صورت پذیرفت که تا کنون در پنج کلان شهر ایران 14دوره برگذار گردیده است . امید این را داریم تا آخر سال 1398 در32 استان کشور این دوره را برگزار نمائیم.


در بخش اقتصاد مقاومتی :

راه اندازی مزرعه اقتصاد مقاومتی گیاهان دارویی در 7 هکتار از ارضی متعلق به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی ناحیه فیروزآباد و احداث 12 باب گلخانه در این ارضی.


در بخش تولید دانش فنی:

مجموعه تکنوکشت توانسته است در سال 1398 دانش تولید و تکثیر علف لیمو را به جامعه گیاهان دارویی کشور عرضه کند ، همچنین بزرگترین تولید و تکثیر کننده برگ خشک علف لیمو ، اسانس طبیعی علف لیمو و نشاء علف لیمو می باشد . این مجموعه در نظر دارد محصولات جانبی علف لیمو شامل تی بگ / دمنوش / تی کاپ / بسته های 100 گرمی / صابون / شامپو / لوسیون / روغن های خوراکی / روغن های درمانی را تا پایان سال به بازار عرضه نماید. مجموعه تکنوکشت بعنوان مرکز تخصصی اسطوخودس در ایران توانسته است ارقام مقاوم و زود بازده اسطوخودس را تکثیر نماید . در این مرکز 7 گونه اسطوخودوس کشت شده است . این مجموعه به دانش تولید و تکثیر گیاهچه استویا دست یافته است و توانسته است با تولید گیاهچه استویا از طریق باروری بذور، به درصد جوانه زنی بالاتر از 70 % دست یابد ، همچنین با تولید اقتصادی گیاهچه استویا از طریق قلمه ساقه به تولید سالیانه پانصد هزار گیاهچه استویا دست یابد . این امر با توجه به عدم نیاز به مواد شیمیایی و هرمون های وارداتی از خروج ارز جلوگیری می نماید . با توجه به دانش بدست آمده در این بخش توانسته ایم قیمت گیاهچه استویا را از 800 تومان در سال 1389 به 350 تومان بصورت ریشه لخت و 500 تومان در سینی نشا در سال 1398 کاهش دهیم . همچنین تولید این گیاهچه را بومی سازی نماییم.


در بخش اختراعات :

دستگاه جداکننده برگ از ساقه گیاهان دارویی را اختراع و ثبت نموده ایم . با توجه به علاقه و نیاز مبرم به این دستگاه با بودجه شخصی و بدون حمایت هیچ ارگانی نسبت به تجاری سازی آن اقدام نموده و دستگاه تجاری شده آن در تیر ماه 1395 توسط دکتر نورالله زاده رئیس صندوق کارآفرینی امید رونمایی شد.


در بخش کارآفرینی:

با همکاری کشاورزان پیشرو کشور بیش از 100 مزرعه گیاهان دارویی در کل کشور راه اندازی نموده ایم ،این مجموعه ها توانسته اند بیش از 1500 شغل را به وجود آورده و سهم خوبی را در ایجاد اشتغال و کارآفرینی داشته باشیم .